WordPress-obecnie jest to zdecydowanie najpopularniejszy CMS na świecie. W 2018 roku firma W3Techs przeprowadziła analizę, według której wynikło, że 30,7% stron na świecie pracowało w oparciu o WordPress. Wynik ten jest zdecydowanie większy od plasującej się za nim Joomli, z której korzysta 3,1% internautów. Tak duża popularność systemu WordPress wiąże się też z pewnymi konsekwencjami. Najmniejszy błąd, w którymś z elementów strony może zostać wykorzystany przez hakera w celu wprowadzenia złośliwego kodu. Czy możemy się przed tym bronić? Jak najbardziej!
Korzystając z WordPressa warto wprowadzić szereg zabezpieczeń, aby zapobiec niemiłym niespodziankom w przyszłości.
Dzisiaj zaprezentujemy Ci skuteczne sposoby na ochronę stron opartych na WordPressie.
Oto Poradnik: 9 Sposobów jak zabezpieczyć WordPress’a przed atakiem Hakerskim
1. Nie używaj loginu „admin”
Jeśli stosujesz nazwę użytkownika “admin” popełniasz błąd.Zazwyczaj jest to domyślna nazwa konta administracyjnego.To ułatwia hakerom atak na naszą stronę.Nie ryzykuj ataku. Wykorzystaj swój e-mail jako logi utrudniasz potencjalnemu hakerowi dostęp do panelu administracyjnego, ponieważ teraz nie zna twojego loginu. Proponujemy zainstalować wtyczkę (UsernameCharger) i zaktualizuj nazwę użytkownika na e-mail, na którym zostało założone konto.
2.Włącz zaporę sieciową
Jeśli do tej pory nie wiedziałeś czym jest Firewall to teraz masz okazję poznać ją bliżej. Firewall to oprogramowanie mające na celu zabezpieczyć komputery i serwery przed atakami. Dzięki oprogramowaniu możemy dowiedzieć się, które z elementów sieci są godne zaufania. Warto wiedzieć, że istnieją 2 główne rodzaje tego zabezpieczenia: hardware i software oraz podział na zapory sprzętowe i zapory oprogramowania.
Najważniejszą informacją jaką powinieneś zapamiętać jest jednak rola zapory, czyli skuteczna ochrona przed zainfekowaniem komputerów, próbami założenia podsłuchu, skanowaniem portów i wysyłaniem fałszywych wiadomości, które mają na celu wyłudzenia i kradzież naszych danych osobowych.
3. Wykonuj aktualizacje systemu WordPress & wtyczek WordPress
Aktualizacje to bardzo ważna kwestia w zabezpieczeniu Wordpress’a. Powinniśmy aktualizować każdy element kiedy tylko jest to możliwe. Jeżeli nie ustawiliśmy automatycznej aktualizacji, musimy ją przeprowadzić sami. Brak aktualnych plików jest częstym sposobem na dostanie się do wnętrza naszej strony.
4.Backup Danych – dlaczego warto robić kopie zapasowe strony
Poprzez chwilę nieuwagi, niewiedzę lub najmniejszy błąd możemy przez pomyłkę usunąć fragment kodu strony, odinstalować szablon lub zainstalować zawirusowaną wtyczkę. Z czym to się wiąże? Nasza strona może ulec uszkodzeniu przez co hakerzy bardzo łatwo mogą dotrzeć do jej wnętrza. Pamiętaj zatem, że przed każdą, nawet z pozoru drobną zmianą, należy tworzyć backup.
Dzięki kopii zapasowej przywrócisz witrynę do momentu z przed wprowadzenia nieudanych zmian.
3 najlepsze wtyczki do backup-a to:
– WordPress Backup to Dropbox
– DropBox Backup by Supsystic
– BackWPup
5. Im mniej tym lepiej – Usuń niepotrzebne Wtyczki
Powiedzenie ”im więcej tym lepiej” w tym wypadku się nie sprawdza. Korzystanie ze starej wtyczki może powodować zainfekowanie przez złośliwy skrypt. Stare wtyczki w 90% zawierają luki w systemach bezpieczeństwa. Zalecamy aby regularnie instalować zarówno wtyczki jak i WordPress’a. Każda wtyczka zwiększa możliwość ataku hakerskiego na Twoją stronę!
6.Mocne hasło dostępu
Silne hasło utrudnia hakerom dobranie się do wnętrza naszej witryny. Hasło powinno składać się z wielu różnych znaków. Powinno zawierać zarówno małe jak i duże litery, spacje, cyfry oraz znaki specjalne (minimalnie składać się z 10 znaków). Pamiętaj, aby nie ustawiać tego samego hasła do wszystkich witryn i serwerów. Dużym błędem jest również wykorzystywanie swojego imienia i nazwiska.
7.Zabezpieczenie Certyfikatem SSL
Zabezpieczenie komunikacji internetowej certyfikatem SSL jest sprawdzonym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa strony. SSL zapewni poufność transmisji danych przesyłanych przez internet co stanowcza utrudnia hakerom fałszowanie informacji. Użytkownik, który korzysta ze strony może mieć pewność, że przesyłane informacje nie trafią w niepowołane ręce.
8.Weryfikacja dwuetapowa
Weryfikacja dwuetapowa zwana także uwierzytelnianiem dwuskładnikowym jest dodatkowym zabezpieczeniem konta. Logowanie dwuetapowe wprowadza wymóg zastosowania dodatkowego kodu podczas logowania, co zwiększa ochronę kont przed nieuprawnionym dostępem. Dodatkowa ochrona w postaci weryfikacji dwuetapowej wiąże się z instalacją aplikacji na urządzeniu mobilnym. Oto najpopularniejsze programy 2-stopniowej autoryzacji do wykorzystania w Wordpressie:
– Google Authenticator
– Microsoft Authenticator
– LastPass Authenticator
9.Wyłącz XML-PRC
XML-PRC to funkcja zawarta w WordPress, która umożliwia przesyłanie danych. Plik ten stanowi jednak zagrożenie dla bezpieczeństwa. Tworzy dodatkowy punkt dostępu do Twojej witryny co może narazić ją na ataki zewnętrzne. Kiedy uwierzytelniasz XML-PRC musisz podać swoje dane do logowania. Nie jest to idealne rozwiązanie ze względów bezpieczeństwa.
Istnieją na szczęście metody wyłączenie xmlprc.php. Jedną z najprostszych metod jaką możesz użyć jest wybranie dedykowanej wtyczki. To rozwiązanie wymaga 2 prostych kroków:
1-Pobierz wtyczkę XML-PRC Disable
2-Zainstaluj i aktywuj wtyczkę. Po aktywowaniu wtyczka automatycznie wystawi kod potrzebny do wyłączenia XML-PRC.
Jak sam widzisz, jest bardzo wiele sposobów, aby zabezbieczyć WordPressa przed atakiem z zewnątrz. Nie można całkowicie wyeliminować zagrożenia ale można podnieść poziom bezpieczeństwa witryny.
Podaj swój e-mail i ściągnij checklistę, która zawiera najważniejsze kroki w zabezpieczeniu WordPressa przed atakami hakerskimi.
Miło, że czytasz nasze Artykuły :) Mamy dla Ciebie prezent! Odbierz listę 3 narzędzi do automatyzacji twojego biznesu ⤵️
Pozostałe Artykuły
Zobacz WszystkieChcesz Otrzymać 5 Sposobów
Jak zwiększyć liczbę klientów?
- 1. 5x Szybszy Rozwój Biznesu niż w Tradycyjny Sposób
- 2. Zwiększ liczbę swoich klientów
- 3. Jesteś gotowy, aby zacząć budować marketing od podstaw ?
Wprowadź email i otrzymaj dostęp ...