6 najlepszych banków zdjęć do użytku komercyjnego

  • 18 lipca, 2020

Tworzenie treści, które są oparte o przyciągającą i ciekawą grafikę to podstawowy element marketingu. Wysokiej jakości zdjęcia w połączeniu ze spójną i  interesującą treścią dają niebanalny efekt końcowy.
Czasem jednak treść, która stanowi podstawę artykułu nie daje oczekiwanych 
efektów ponieważ brakuje w niej wysokiej jakości grafiki. 
Nasuwa się pytanie – Skąd wziąć dobrej jakości, darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego? 
Jeśli ktoś myśli, że może korzystać bez ograniczeń z tego co jest udostępnione w internecie to się grubo myli.
Zalicza się to do zwykłej 
kradzieży mimo, że wielu internautów nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji. 
Istnieją jednak sposoby na uniknięcie nieprzyjemnych incydentów. W tym celu możemy wykorzystać darmowe banki zdjęć, w których możemy pobierać grafiki oraz multimedia bez konsekwencji w celach komercyjnych. 
Dodam jeszcze, że przed podjęciem decyzji warto ubiegać się o poradę prawną. 
 
Zebrałam dla was 6 najlepszych, w mojej subiektywnej opinii, darmowych banków zdjęć, w których znajdziesz wysokiej jakości grafiki oraz fotografie. 


 1. Pexels 

Pexels to pierwsza na świecie bezpłatna biblioteka darmowych zdjęć i filmów. Wszystkie obrazy oraz nagrania wideo są dostępne do pobrania oraz użytku internatów. Przy udostępnianiu zdjęć z witryny Pexels nie musimy podawać źródła pochodzenia forografii lub filmu. Witryna udostępnia zdjęcia na zasadzie stworzonej przez siebie licencji.


2. Unsplash

Unsplash jest to witryna poświęcona pięknym i bezpłatnym obrazom oraz zdjęciom, które można pobrać i wykorzystać w projekcie. Na stronie nie znajdziemy niestety plików video oraz grafiki wektorowej.  Zdjęcia są udostępnione na podstawie licencji przypominającej Creative Commons CC0. 

 

 3. Pixabay 

Pixabay oferuje ponad 2,1 miliona fantastycznej jakości zdjęć, grafik, filmów video oraz wektorów. Fotografie moją być wykorzystywane w celach komercyjnych bez przypisania autorstwa ponieważ opatrzone są licencją CC0.


 

4. Gratisography 

Gratisography to strona stworzona przez Ryana McGuire. Według wielu jest to najdziwniejsza na świecie kolekcja bezpłatnych  zdjęć w wysokiej rozdzielczości, które możesz wykorzystać w projektach osobistych i komercyjnych. 


5. Stocksnap

Stocksnap jest to prosty, opisany tagami bank zdjęć, który nie wymaga logowania podczas pobierania. Serwis jest podobny do Pixabay co oznacza, że fotografie udostępniane są na podstawie licencji Creative Commons CC0.
Warto dodać, że na stronie nie znajdziemy filmików video.

 


 6. Pikwizard

Pikwizard to  darmowe zdjęcia stockowe to użytku komercyjnego i redakcyjnego. Zdjęcia udostępniane są na podstawie autorskiej licencji, która przypomina Creative Commons CC0.


Licencja Creative Commons – wyjaśniamy pojęcie 

Powyżej wspominaliśmy, że większość banków zdjęć udostępnia fotografie na podstawie licencji Creative Commons CC0. Otóż CC0 uprawnia do: 
– używania zdjęć za darmo w celach komercyjnych 
– pozwala edytować i dostosowywać zdjęcia do swoich potrzeb 
Ten szczególny rodzaj licencji daje możliwość zrzeczenia się praw autorskich. 
 

Drogi czytelniku zapamiętaj!

Jeśli coś jest udostępnione w internecie to nie znaczy, że możesz z tego korzystać bez konsekwencji. Jak już pisałam na początku – podchodzi to pod zwykłą kradzież, z czego większość internautów nie zdaje sobie sprawy. Jeśli potrzebujesz dobrej grafiki to najlepszym wyborem będzie skorzystanie z bezpłatnych banków zdjęć.
Powyżej wymienione banki zapewnią Ci grafikę najlepszej jakości zupełnie legalnie.
 
Korzystaj śmiało i przede wszystkim bezpiecznie ? 

Miło, że czytasz nasze Artykuły :) Mamy dla Ciebie prezent! Odbierz listę 3 narzędzi do automatyzacji twojego biznesu ⤵️