5 wartościowych zasad artykułu, który przyciągnie uwagę odbiorcy

  • 3 sierpnia, 2020

Niektórym wydaje się, że napisanie dobrego artykułu przychodzi jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Jednak napisanie DOBREGO artykułu to już nie lada wyzwanie. W dzisiejszych czasach kiedy ludzie widzieli już niemal wszystko, ciężko jest przyciągnąć uwagę odbiorcy. I w tym momencie pojawia się podstawowe pytanie: Jak napisać dobry artykuł, który spotka się z aprobatą odbiorców? 
Tutaj Cię uspokoję, sposobów jest na to wiele! 
Pamiętaj, że o czymkolwiek i dla jakiej grupy odbiorców byś nie pisał, powinieneś stosować się do 5 poniższych zasad. 

1. Zastanów się w jakim celu piszesz artykuł 

Cel artykułu oraz grupa odbiorców, pamiętaj, że musisz to zdefiniować już na początku, inaczej pisanie artykułu nie ma żadnego sensu. Pamiętaj, że język jakim się posługujesz powinien być dostosowany do konkretnych użytkowników. Jeśli za grupę odbiorców obierzesz sobie nastolatków to nie zainteresujesz ich pisząc piękną epopeję w stylu “Pana Tadeusza” ? Tekst musi być napisany prosto i zwięźle a zdania powinny być krótkie i zrozumiałe. Używaj ciekawych sformułowań. Niech Twój artykuł będzie na czasie!

 

2. Zdjęcia, memygiphy

Teraz jest to absolutne “must have” w Twoim artykule! Warto zwrócić uwagę na to, że pisząc tekst niekoniecznie jesteśmy w stanie przekazać wszystkie informacje tylko w treści pisemnej. Przyswojeniu treści i dodaniu “smaczka” Twoim tekstom pomogą popularne memy oraz giphy. Czytelnik mający przed sobą sam, niczym nie wyróżniający się tekst może szybko zrezygnować z dalszego czytania. Użycie w artykule mema, ciekawego zdjęcia co jakiś czas spowoduje u niego emocje dzięki, którym będzie chciał zapoznać się z dalszą treścią tekstu. Nie oszukujmy się…Kto w tych czasach przechodzi obojętnie obok memów? 

 

3.Ciekawa historia

Ludzie lubią dobre historie. Opowiedz coś co wydarzyło się w Twoim życiu. Niech to będzie coś wesołego, smutnego, strasznego, zastanawiającego lub zadziwiającego. Jeśli uważasz, że ciekawą historią będzie fakt, że pies porwał Ci klapka to opisz to w taki sposób, żeby rozbawić ludzi do łez! Przyciągnij uwagę spójną treścią. 

 

4.Chwytliwy tytuł 

Chwytliwy tytuł to kluczowy element tekstu. Nawet najlepiej napisany artykuł może zostać pominięty przez internautę jeśli nie będzie posiadał ciekawego tytułu. Tytuł skonstruuj tak, aby zaciekawił odbiorcę. Obiecaj w nim konkretną korzyść z przeczytanego artykułu, przestrzegaj przed czymś, zaintryguj, wzbudź ciekawość. Dostosuj się do tych zasad a samym tytułem przyciągniesz tysiące osób. 

 

 

5. Zachowaj spójność wypowiedzi 

Nie przeskakuj z tematu na temat, nie zmieniaj co chwila czasu z teraźniejszego na przyszły lub odwrotnie. Czasu przeszłego z reguły lepiej unikaj. 
Z góry zaplanuj sobie czy będziesz stosował liczbę mnogą czy pojedynczą. Wbrew pozorom są to bardzo istotne rzeczy, do których niedostosowanie się może zaburzyć ład i skład Twojej wypowiedzi. Ludzie zwracają uwagę na takie rzeczy. 
 
 
Podsumowując, napisanie dobrego tekstu do internetu to wzięcie pod uwagę kilku czynników. Analiza, szukanie informacji, optymalizowanie, spójna treść, poświęcony czas. Warto jednak spędzić kilka godzin przelewając swoje emocje, wiedzę i doświadczenia w jedno miejsce. Może akurat Twój artykuł wzniesie się na wyżyny czytelniczych serc i zostanie opublikowany na szerszą skalę? ? 

 

Miło, że czytasz nasze Artykuły :) Mamy dla Ciebie prezent! Odbierz listę 3 narzędzi do automatyzacji twojego biznesu ⤵️